Ako vybrať cyklistický dres?

Pri častejšom jazdení na bicykli rýchlo spozorujete, že sa v bežných tričkách občas prehrievate. S tým vám pomôžu priedušné a funkčné cyklodresy, ktoré perfektne odvádzajú prebytočnú vlhkosť od tela. Ich výber s našim radcom zvládnete raz dva.

Pri častejšom jazdení na bicykli rýchlo spozorujete, že sa v bežných tričkách občas prehrievate. S tým vám pomôžu priedušné a funkčné cyklodresy, ktoré perfektne odvádzajú prebytočnú vlhkosť od tela. Ich výber s našim radcom zvládnete raz dva.

Doba čítania 5 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Strih a spracovanie

Výber podľa pohlavia

Správne zvolený strih vám bude nielen príjemný, ale zastane funkciu vašej druhej kože. Z toho dôvodu odporúčame v prvom rade vyberať dres podľa pohlavia. Dámske cyklistické dresy sú prispôsobené ženským krivkám a rešpektujú odlišný tvar tela. Rovnako tak pánske dresy na bicykel sú anatomicky strihané presne tak, aby vám maximálne priľnuli k telu. Aj vďaka tomu dokážu dobre odvádzať pot z tela.

Dĺžka

Na trhu nájdete rôzne tvary cyklodresov vhodné na iné typy cyklistiky. Často narazíte na modely so zadným predĺženým dielom. Takýto strih vám ochráni chrbát pred prechladnutím aj pri typickom cyklistickom posede v predklone. Dres sa vám navyše nebude vyhrňovať.

Výber podľa typu cyklistiky

Chystáte sa na svižnú jazdu po hladkom asfalte? Cyklistické dresy vhodné na cestný bicykel bývajú extra priliehavé. Vďaka tomu podporujú lepšie aerodynamické vlastnosti. Naopak v teréne vám budú skôr pohodlnejšie modely s väčšou vôľou.

Rukávy

Prevedenie rukávu prispôsobte počasiu, v ktorom najčastejšie vyrážate do terénu:

  • V najväčších horúčavách oceníte dresy bez rukávov s intenzívnym prúdením vzduchu, ktorý vás bude za jazdy krásne ochladzovať.

  • Do bežného letného počasia si oblečte dresy s krátkymi rukávmi. Tie vám mimo extrémnej horúčavy nebudú na prekážku a zároveň vám nenechajú odhalené ramená, keď sa mierne ochladí.

  • Do chladnejších jesenných alebo skoro jarných dní, prípadne ak sadáte radi na bicykel skoro ráno, oceníte dresy s dlhým rukávom. Tie vás dostatočne zahrejú aj pri nižších teplotách. Naopak pri teplotách nad 20 stupňov sa v takýchto dresoch budete viac potiť.

Voľnejšie strihy budú skôr vyhovovať MTB nadšencom a trekárom

Veľkosť

Aby ste vybrali správnu veľkosť, začnite filtrom určenia. Tak ponuku obmedzíte o pánske, alebo dámske modely. V druhom kroku si už väčšinou v detaile produktu môžete zvoliť požadovanú veľkosť, prípadne ju vybrať o krok pred tým v danom filtri veľkosti. Tak ako tak si preštudujte veľkostnú tabuľku danej značky. Nie každé M totiž bude rovnaké.

S výberom veľkosti súvisia aj informácie ohľadom pružnosti daného materiálu. Ak sa v detaile produktu dočítate, že daný dres viac pruží, pokojne siahnite po menšej veľkosti, než ste zvyknutí nosiť. Menej pružný materiál naopak znesie aj väčšiu veľkosť.

Materiál

Hlavnou výhodou cyklistického dresu je práve jeho funkčnosť: priedušnosť, ochrana pred zlým počasím, rýchle schnutie. To vám zaistí kvalitný materiál.

Syntetický

Najčastejšie sa stretnete so syntetickými vláknami, tradične polyester, spandex alebo lycra. Tieto materiály zadržujú vlhkosť na povrchu, čím vám doprajú jazdu v teple a v suchu. Ak by ste predsa len viac zmokli, dres vám počas chvíľky uschne a nebude nepríjemne chladiť.

Prírodný

Na druhej strane stoja prírodné tkaniny ako ovčia merino vlna. Tieto odolné vlákna majú skvelé termoregulačné vlastnosti a pritom sú krásne ľahké a mäkké na dotyk. Vlnené dresy vás nebudú nikde škriabať a vynosíte ich pokojne celý rok: v zime zahrejú, v lete ochladia.

Výbava dresu

  • Celorozopínanie - ľahšie môžete regulovať teplotu. Rozopnutím dresu umožníte väčšie prúdenie vzduchu, zapnutím zase zaistíte, že vám dres bude tesne priliehať k telu. Pozor na to, aby bol zips dostatočne zapustený a vyhladený, aby pri jazde nedochádzalo k odieraniu hrudníku jeho vnútornou stranou.

  • Vrecká na chrbte - uschovajú rôzne drobnosti, doklady, malú desiatu. Vrecká sú najčastejšie umiestnené v chrbtovej časti, kde pri jazde najmenej prekážajú. Môžu byť buď jednoduchšie z napnutej sieťoviny, alebo bezpečnejšie uzavreté vlastným zipsom.

  • Reflexné prvky - časti dresu vyhotovené zo špeciálnej látky odrážajúcej svetlo. Bývajú umiestnené na chrbte. Napríklad pri jazde po ceste za tmy vás vďaka tomu vodiči môžu uvidieť výrazne skôr. Najmä u tmavých dresov sa rozhodne oplatí reflexné prvky mať.

  • Krytky zipsov - zamedzia odreninám a nepríjemnému dráždeniu pokožky.

  • Ploché švy - tiež ploché švy pomôžu minimalizovať odieranie kože. Látka sa navyše po čase nebude párať ani štiepiť.

Vrecká na chrbte vám poskytnú dodatočný priestor na rôzne drobnosti, kvôli ktorým by sa neoplatilo voziť na cestu batoh

Čo dokúpiť

Na pohodlie si zvyknete rýchlo, preto vám po čase najskôr nestačí samostatný cyklodres. Doplňte si svoj športový šatník o cyklistické nohavice. Tie sú podobne ako dresy maximálne elastické a priliehavé. Vďaka mäkkej výstuži vám navyše celkovú jazdu ešte viac spríjemnia. Pre všetky prípady by ste so sebou mali voziť tiež ľahkú cyklistickú bundu alebo funkčnú vestu. Tá navyše môže plniť aj reflexnú funkciu.

Údržba

Cyklistické dresy nevyžadujú nijak náročnú údržbu. Pozor len na prílišné namáhanie pri navliekaní, ktoré by ich mohlo poškodiť. Po jazde ich potom vždy nechajte vyvetrať a vyschnúť, v prípade potreby ich potom perte podľa inštrukcií od výrobcu - zvyčajne to býva pri nízkej teplote a nízkom stupni otáčok, aby nedošlo k roztrhnutiu chúlostivej priedušnej látky.